Starostlivosť o disky

Hliníkové disky alebo elektróny, kolá, disky, kolesá robia auto…

Na výber je obrovské množstvo v rôznych priemeroch, šírkach, váhach, farbách a tvaroch. Jedno však majú spoločné, ťažko ich udržať čisté. Len čo ste za ne zaplatili stovky eur, nahodili ich na auto a prešli prvé kilometre už nežiaria tak ako nové. Čistota pol života alebo čisté auto a elektróny ukážu ako sa staráš.
Problémom nie je mäkká špina a ľahké nečistoty, ale kombinácia brzdného prachu, asfaltu, sadzí a náletovej hrdze silne prichytená na povrch diskov. Brzdením vzniká horúci brzdový prach pri trení brzdových doštičiek o kotúče. Tento prach dokáže vypáliť mikro dierky do tenkej ochrannej vrstvy bezfarebného laku na diskoch. Bez neho by bol elektrón veľmi citlivý na vplyvy prostredia. Odstrániť zažratú špinu a udržať kolesá čisté je namáhavá činnosť. Správnou voľbou čistiacich pomôcok si to však vieme zjednodušiť. Takže aká je správna starostlivosť o disky?

Ako čistiť kolesá?

Najprv ich musíme dôkladne očistiť. Výdatne nastriekajte Intenzívny čistič diskov na povrch diskov. Chvíľu nechajte pôsobiť. Hustá pena postupne uvoľňuje brzdný prach a železité častice. Výhoda penovej konzistencie je v tom že nesteká a udrží sa na diskoch aj v zvislej polohe. Pri silnejšom znečistení je vhodné špinu aj mechanicky narušiť kefou alebo štetcom na kolesá. Dajte si záležať aby ste prešli každú časť kolesa, ideálne začať od ventilky a pokračovať až kým sa k nej dostanete z druhej strany. Následne kolesá dôkladne opláchnite silným prúdom vody a máte vyčistené.


Prečo voskovať kolesá? Pretože umytím sa to nekončí

Vosk na disky zaisťuje ochranu kolies, čiastočne zabraňuje usadzovaniu brzdového prachu a špiny na kolesách, čo uľahčuje ich následné umývanie. Tvrdšie zloženie vydrží vyššie teploty a agresívne prostredie. Chráni proti oxidácii a odpudzuje vodu. V prípade záujmu o silnejšiu ochranu kolies existuje keramika. Keramický coating je semi-permanentný povlak na ochranu diskov, je vysoko odolný proti vysokým teplotám aj chemikáliám, extrémne odpozuje vodu aj nečistoty. Možno aplikovať aj na ochranu brzdičov, koncoviek výfukov, podvozkových a motorových častí pred znečistením a kontamináciou. V prípade matných diskov aj v matnom prevedení. Keramická ochrana na disky je náročnejšia na aplikáciu v porovnaní s voskom.

Nanesenie vosku na disky kolies

Pred aplikáciou ochrany na disky musíme mať kolesá perfektne čisté. Pokiaľ sme ich už umyli a usušili ideme aplikovať vosk na disky. Pokiaľ chcete zabezpečiť lepšie priľnutie, odporúčame disky aj odmastiť napríklad klasickým prípravkom IPA. Vosk na disky pred aplikáciou zatraste, pootočte rozprašovačom na fľaši a výdatne nastriekajte na povrch kolies. Nechajte cca 5 minút zaschnúť a rozleštite pomocou mikrovláknovej utierky. Pre lepšiu ochranu môžete naniesť vosk na disky aj v druhej vrstve, získate tým predovšetkým dlhšiu ochranu. Druhú vrstvu neaplikujte hneď ale nechajte vosk poriadne vytvrdnúť. Správne aplikovaný vosk vydrží na kolesách 2-4 mesiace. Dĺžka výdrže na kolesách závisí od klimatických podmienok a toho ako často a čím kolesá umývate. Silné čističe kolies a prípravky na báze kyselín môžu výrazne skrátiť životnosť.

Načo je dobrá ochrana plastov a gúm?

Starostlivosť o disky sa nekončí pri elektrónoch. Je dôležité postarať sa aj o pneumatiky. Načo je dobrá ochrana plastov a gúm? Ako vyplýva z názvu hlavným dôvodom je ochrana. Mäkké plasty sú náchylné strácať svoje pôvodné vlastnosti, pôsobením poveternostných vplyvov. Pri dlhodobom pôsobení slnka, vody, soli strácajú svoju pružnosť, môžu praskať a tým sa znehodnocovať. Predĺženie životnosti dosiahneme aplikovaním Ochrany na plasty a gumy. Ošetrené plasty sú chránené pred UV žiarením, odpudzujú vodu, špinu, oleje. Navyše ostávajú pružné a dlhodobo plnia svoj účel (či už funkčný alebo estetický).
Sekundárnym dôvodom je vzhľad. Zájdené pneumatiky, gumy aj plasty majú po aplikácii prípravku oživovač plastov nádhernú sýtu čiernu farbu, pôvodný lesk a vyzerajú skrátka výborne.

Nanesenie Ochrany plastov a gúm

Pri aplikácii by mal byť povrch čistý a suchý. Sprej poriadne zatrepeme. Pri rozmernejších plochách môžeme prípravok nanášať priamo. Nanesieme v tenkej rovnomernej vrstve a potom vyleštíme mäkkou tkaninou.
Pri menších plochách (tesnenia dverí, lišty okolo okien…) je vhodné sprej výdatne naniesť na tkaninu a následne ponatierať ošetrované plochy.
Poznámka: Pneumatiky je vhodné očistiť a zakonzervovať aj pred uskladnením. Snažíme sa zabrániť striekaniu na kovové časti pretože ostanú mastné. Nikdy nenatierame kontaktnú plochu pneumatiky pretože by bola šmykľavá.